Denník Washington Times vznikol v roku 1982, v čase, keď byl prezidentom Ronald Reagan. Je založený na myšlienke slobody a poskytuje spravodajstvo, ktoré chýbalo v druhom denníku americkej metropoly, The Washington Post. Na jeho stránkach mohli čitatelia sledovať záverečné dejstvo studenej vojny i dramatické oslobodenie východnej Európy z područia ZSSR.
Behom uplynulých dvadsať rokov sa v Bielom dome vystriedali štyria prezidenti, prebehla vojna v Zálive, nekonečný rad Clintonových škandálov aj teroristický útok z 11. septembra, ktorý vyústil do vojny v Afganistane a zvrhnutie fundamentalistického hnutia Taliban. Denník Washington Times pred teroristickým nebezpečím opakovane varoval, Clintonova administratíva tomu však neposkytla patričnú pozornosť. Redaktori sa venovali aj vnútorným problémom dnešnej Ameriky, napríklad tzv. „kultúrnej vojne“, a rozoberali trendy rozdeľujúce verejnosť USA na dve polovice.
Pri príležitosti osláv svojich dvadsiatych narodenín vyzval denník Washington Times, prezývaný „svedomie Washingtonu“, päť významných osobností, aby zhodnotili posledných dvadsať rokov vývoja v USA i vo svete.
Britský historik a žurnalista Paul Johnson vyzdvihuje rolu Ronalda Reagana, Margaret Thatcherovej a pápeža Jána Pavla II. pri páde komunizmu. Redaktor a univerzitný profesor Lee Edwards sa zaoberá vplyvom prevažne liberálne zameraných médií na americkú politiku a ukazuje, ako sa denník Washington Times podieľal na zmiernení predpojatosti časti verejnej mienky. Profesor na Harvardskej univerzite a významný odborník na ruské a sovietske dejiny Richard Pipes analyzuje rozpad ZSSR a krach marxisticko-leninskej ideológie. Kultúrna kritička Midge Decterová sa zaoberá tým, ako feminizmus, zlý vzdelávací systém a „politická korektnosť“ ničia americkú kultúru. Domnieva sa tiež, že hrôzy 11. septembra prebudili Ameriku a vyzdvihli dôležitosť morálky v súčasnom svete. Spolupracovník denníku Washington Times a výskumný pracovník Hoover Institution Arnold Beichman sa zameriava na noviny samotné, a poukazuje na ich dôležitosť v politickom a kultúrnom živote, ako aj na skutočnosť, že Washington má teraz dva významné denníky.
Knihu uvádza posolstvo bývalého prezidenta USA Georgea Busha. Je v nej rad pôvodných fotografií s komentármi a prehľadný register pre lepšiu orientáciu čitateľa. Zborník Svědomí Washingtonu je skutočnou zásobárňou informácií pre tých, ktorí si chcú pripomenúť dvadsať dôležitých rokov v dejinách Spojených štátov.